Kopřivnický Drtič 2022

Datum konání: 16.07.2022

Registrace 02.05.2022 do 09.07.2022

Startovné

 • do 31.05.2022 - 400 Kč
 • do 14.07.2022 - 500 Kč
 • do 20.07.2022 - 500 Kč

Propozice

Registrace - datum, které je výše uvedeno pro přihlášení, do 13.7., platí pro přihlášení přes tyto stránky. Mimo to se můžete přihlásit i později, v Kopřivnici při prezentaci v pátek nebo v sobotu. Doporučujeme ale přihlásit se předem, abychom se při prezentaci nezdržovali zapisováním jména, atd. Při prezentaci stačí nahlásit jen účastnické číslo.

Startovné - kromě výše uvedeného bude možno zaplatit i při prezentaci, tak jak v dřívějších ročnících. Můžete si tak vybrat, levnější do 31.5. a nebo pak vyšší, s možnosti zaplacení až na místě.

Kopřivnický Drtič 2022 - klasické propozice

Datum - sobota 16.7.2022
Drtič se dříve jezdil v červnu, ale z důvodu ochrany přírody v Beskydech nám CHKO nepovolí dřívější termín, než v polovině července. Později Drtiče naopak dělat nechceme, z více důvodů (kratší dny, chladnějšího počasí, atd.).

Místo startu a cíle - letní stadión Emila Zátopka v Kopřivnici
Od roku 2005 využíváme zázemí letního stadionu v Kopřivnici (místo startu, stadion na mapě). Hlavní výhodou je to, že se na start pohodlně vleze i přes 800 účastníků a v případě deště se před a po Drtiči mohou účastníci i diváci schovat na tribunu pod střechu, a to i s koly.

Letos to ale bude jinak - vnitřní prostory tribuny prochází rekonstrukcí, takže prezentace bude probíhat v budově v protějším nižším rohu. Budou zde pro účastníky také sprchy, WC a po dojezdu vapka na umytí kol. Také zde bude probíhat zápis těch, co přijedou v sobotu později. U hlavní tribuny bude klasicky start, dojezd odpoledne a tombola. Vedle tribuny by mělo být občerstvení. naproDále v tribuně jsou pro účastníky k dispozici sprchy a sociálky, bufet v tribuně a popř. stánek venku na tribuně. Travnatou plochu kolem oválu využíváme pro stanové městečko účastníků, od pátku do neděle. Po dojezdu je z druhé strany tribuny k dispozici vapka.

Typ akce - poloorientační nezávodní hobby maratón
Drtič není závod, je to vyjížďka s náročností maratonu a s hledáním trasy, horských chat a tajných kontrol podle itineráře a mapy. Účastníci dostanou při prezentaci kvalitní barevnou mapu o velikosti A3 (plus igelitový sáček na ni, aby se nezničila při dešti, nebo potem).
Smyslem Drtiče je jet po nejdelší trase tak dlouho, dokud člověk může :-) No a až člověk nemůže, tak si může odpočinout, nebo to přehodnotit a kdykoliv se z trasy odpojit, zvolit si nějakou zkracovačku, ať již vynecháním některých kontrola nebo přímou trasou do cíle.


Při celodenním putování účastníci sbírají kontroly, ty jsou dvojího druhu: 1. razítka v horských chatách, které si sami orazí do mapy (často to spojují s občerstvením) a nebo "tajné kontroly", to jsou žluté cedule s velkým K, u kterých jsou kleštičky se symbolem, ten si procvaknou na mapu a nebo razítko. Tajné kontroly nejsou ve sjezdu, bývají ve stoupání nebo u rozcestníků. V cíli se pak každému účasníkovi kontroly sečtou všechny dohromady a zapíšou do dojezdové listiny s časem dojezdu.

Při Drtiči tak bikeři mnohem více sledují trasu (oproti závodům), vědí po jaké značce jedou a kde v mapě jsou (tedy většina :-) . Protože nejde o čas, tak si účastníci zastavují u horských chat, nebo u hospůdek, dávají si občerstvení, pití a také i jídlo. To vše dohromady vytváří na Drtiči nezávodní a pohodovou atmosféru. Prostě u nás neuvidíte bezhlavě se řítící dav závodníků do cíle, kteří mnohdy ani neví, kudy jedou :-)

Trasa Drtiče 2022
Letošní nejdelší trasa je v plánu zhruba takto: z Kopřivnice přes Janíkovo sedlo, Ondřejník, Pustevny, Martiňák, kolem Kladnaté, před Bumbálku k chatě Třeštík, kolem Vysoké (z důvodů ochrany přírody), dále hřebovkou na Soláň, Tanečnice, Hažovické Díly, Rožnov, přes Myší horu kolem Malého Javorníku na Velký Javorník, Frenštát a na závěr z Vlčovic přes Janíkovo sedlo Kopřivnic. Trasu tedy opět vede z většiny přes Beskydské kopce a měla by mít kolem 120km a ke 3000 metrům převýšení. 

Jak se Drtič jede
Na Drtiči se jede podle mapy, kterou každý dostane při prezentaci (kvalitní barevná vel. A3). Na mapě je vyznačena nejdelší trasa a také mohou být vyznačeny zkracovačky. Většina účastníků jede po nejdelší trase tak dlouho, dokud mohou a pokud jim dojdou síly (fyzické nebo někdy i psychické :-), mohou využít některou ze zkracovaček. Tím sice neposbírají všechny kontroly, ale pokud mají minimální počet (obvykle 2ks, přesný počet je vyhlášen před startem), tak mají po dojezdu nárok na pamětní medaili a účast v tombole, pokud dojedou včas. Slabší účastníci už dopředu počítají s kratší trasou a nejslabší si mohou zvolit vlastní trasu, např. první dvě kontroly a nebo někdy první a poslední razítková kontrola.
Kontroly jsou na Drtiči dvoje - razítkové a tajné. Razítkové kontroly K1 až např. K7 jsou běžné turistické razítka v horských chatách, které používají turisté. Rafinovanější jsou kontroly tajné... :-)

Tajné kontroly - aneb mějte oči otevřené
V prvních ročnících Drtiče účastníkům vadilo, že se na Drtiči našli takoví, co jeli Drtiče mezi kontrolami nejjednodušími cestami, obvykle po běžné asfaltové cestě. Proto jsme od roku 2004 začali používat tzv. "tajné kontroly", kterými jsme zpestřili vaše celodenní putovaní beskydskou krajinou. Vtip je v tom, že jejich umístění a ani přesný počet (0 až 4 ks) dopředu nikdo nezná, takže až po dojetí do cíle se účastníci dozví, jestli mají všechny kontroly, nebo jestli některou minuli...
Tajná kontrola je dobře viditelná cedule s písmenem "K" opatřena na lanku malými umělohmotnými kleštičkami, známými z orientačních běhů a nebo razítko. Snažíme se, aby nikdy nebyla umístěna ve sjezdu, obvykle je ve stoupání, na horizontu, nebo také často u turistického rozcestníku.

Pomocné značení trasy - šipka s písmenem "D"
Přestože je Drtič "poloorientační maraton" a nemusel by ze své podstaty být vůbec značen, tak i přesto na některých místech Drtiče trošku značíme. Hlavně ale po startu a před cílem, protože na území CHKO je značení zakázané.

fotky šipek

Časové limity - 12 a cca 15 hodin
První limit 12 hodin je určen pro ty, co chtějí stihnout losování (start je v 7,30 a po 12 hodinách v 19,30 začíná tombola).
Řada účastníků dojede před tombolou a také během tomboly (tombola trvá obvykle půl hodiny a i během ní jsou do losování přidávána čísla všech, co právě dojedou).
Druhý limit je později večer, většinou v cíli čekáme do půlnoci. To však již ne venku, na oválu stadionu, ale vevnitř, v místnosti, kde probíhala prezentace.
Každopádně kdo tuší, že by mohl dojet za tmy, vezměte si prosím sebou osvětlení!
Raději kvalitní světlo. A přilbu bereme za samozřejmost!

Datumový rozpis, co který den bude

  • od ledna 2020 .......... vyřizujeme povolení
  • duben……................. hlasování o barvě triček UAX-Drtič
  • konec dubna ............. zahájeno přihlašování
  • do 31.5. …….............. termín pro levnější startovné, 400,-Kč
  • od 1.6.  ……………… vyšší startovné, 500,-Kč, možno i při prezentaci
  • do 13.6.  ……………. termín pro objednání a i zaplacení triček
  • do 27.6.  ……………. termín pro zaplacení startovného pro ty, kteří chtějí mít jistotu startu
  • později můžete také zaplatit na účet, ale volných míst už moc nebude. Info k počtu bude na webu. 
  • 15.7. pátek ............... prezentace od 16 do 21 hod.
  • 16.7. sobota ............. prezentace od 6,00 a v 7,30 hod. START!

 

Časový rozpis v pátek a v sobotu na Drtiče
pátek 15.7.

  • od 16,00 do 21,00 hod. - prezentace (výdej map s itinerářem a cedulek na řidítka) v tribuně letního stadiónu. Pokud jste z blízka a nebo ubytování, prosím přijďte tento den, pomůžete tím, že v sobotu ráno to bude klidnější, vyhnete se frontě.
   POZOR - trička vydáváme pouze na občanku! Ideální je, když ten, který přihlásil kamarády, zaplatil za všechny, tak také přijde vyzvednout mapy i trička za kamarády.

Sobota 16.7.

  • od 6,00 do 7,20 - prezentace (výdej map s itinerářem a cedulek na řidítka) v tribuně letního stadiónu
   Trička opět vydáváme pouze na občanku. Vyzvednout si jej můžete i po dojetí Drtiče.
  • po sedmé hodině - uvítání, představení k trati a upozornění na nebezpečné úseky
  • v 7,30 START
  • v 19,30 - začátek losování tomboly (12 hodin po startu). Tombola se losuje obvykle minimálně půl hodiny
  • po 20.hodině (dle počasí, může to být např. kolem deváté) se pořadatelé přesunou do dovnitř budovy a dojezdy účastníků zapisují vevnitř. Současně se sbírají rohy z cedulek od účastníků, kteří dojeli po hlavní tombole, o půlnoci může vylosovat ještě nějaká menší cena a pošle se výherci poštou.
  • přibližně kolem půlnoci pořadatelé končí se zapisováním dojíždějících

 

Medaile
Pamětní kovovou medaili má možnost na Drtiči získat skoro každý.
Pokud ji chcete, musíte získat minimální počet kontrol - ten může být každý rok jiný.
Obvykle to ale jsou 2 kontroly ze dvou nejbližších výrazných kopců a často to dopovídá 60-70 km, což se za 12 hodin dá určitě ujet, i kdyby šel účastník všechny kopce pěšky.
Přesný počet kontrol vyhlásíme před startem.


Ceny v tombole
Každým rokem jsou na Drtiči v tombole ceny za několik desítek tisíc. Všechny ceny jsou losované. V posledních letech je obvykle hlavní cenou horské kolo, záleží vždy na sponzorech, jestli nám jej dopřejí i letos. Dále to je různé cyklozboží, ale snažíme se, aby to bylo pěkné zboží, které bychom sami použili, např. značkový batoh Camelback (s vakem na pití), cyklocomputer (tachometr), pulsmetr, různé pláště, nářadí, různé drobnosti (blikačky, ponožky), atd.
Další tradiční cenou je cena z cyklistické prodejny Miry Prašicky, dort s cyklistickým obrázkem :-)

Účastníky upozorňujeme, že Drtič není závod a proto u nás nejsou stupně vítězů a ti, kteří přijedou z celé trasy nejdříve, žádné ceny neobdrží. Drtič je opravdu jenom vyjížďka a všechny ceny se losují. Je to proto, abychom na Drtiči zachovali jeho nezávodní a pohodový charakter. Děkujeme za pochopení.

Věk účastníků
Pokud jste neplnoletí, nebo dříve narození, berte svou účast prosím s rozumem. A raději s doprovodem.
Pokud se Drtiče zúčastní pravidelně trénující 15-ti letý kluk v doprovodu rodiče, tak se může zúčastnit. Pokud pojede několik např. 17-ti letých kluků spolu (a pojedou pořád spolu), kteří jsou zvyklí v Beskydech nebo podobných horách jezdit, popř. spolu pravidelně trénují, tak také mohou spolu jet. Stejně tak z opačného konce, bikeři ve vyšším věku (nad 60 let) se také mohou zúčastnit, ale je lepší jet s někým, s kým jste zvyklí jezdit, aby vám v případě zdravotních komplikací zavolal pomoc.
Nejvíce náročný je Drtič samozřejmě pro lidi, kteří pravidelně netrénují a nejsou zvyklí jezdit v takových kopcích, jako jsou Beskydy. Pro ně je to opravdu "velká výzva". Často to končí vysílením :-)

Počet účastníků
Počet účastníků v posledních letech bývá kolem 600-800 bajkerů. Pro přihlašování jsme si dali limit 950 účastníků, protože větší počet bychom z více důvodů nechtěli. Těmi důvody jsou propustnost tratě, kapacita letního stadiónu (také sprchy) a příprava všeho.